Serdecznie zapraszamy naszych Gości, do skorzystania z okazji zwiedzenia Zamku, Parku oraz okolicy, a wieczorem zapraszamy do spędzenia czasu przy ciekawych grach zarówno tych starszych, jak też będących obecnie na czasie.
Zwiedzanie Zamku
Podczas pobytu w Zamku, nie sposób oprzeć się jego prawdziwej i wyjątkowo ciekawej historii. Wystarczy wspomnieć, iż Zamek będący Pomnikiem Historii, jest miejscem 600 letniej historii Polski od króla Jagiełły, po burzliwe wydarzenia II Wojny Światowej. Był siedzibą króla Polski Stanisława Leszczyńskiego, króla Augusta III, książąt Sułkowskich, a także siedzibą eksperymentalnego gimnazjum fundacji im. Sułkowskich. Zwiedzając komnaty zamkowe, wskazane jest wcześniejsze zapoznanie się z historią Zamku oraz jego kilkusetletnim duchem Białej Damy. W komnatach zamkowych, na uwagę zwraca bogactwo sztukaterii i rzeźby, portrety władców oraz bogate zbiory przyrodnicze. Można np. zobaczyć oryginalną skórę słonia, skórę białego wilka, czy ogromną czaszkę mamuta zachowaną w doskonałym stanie.
Zwiedzanie Parku
Przyjeżdżając do Zamku należy pamiętać, iż zarówno sam Zamek jak i dwie powierzchnie parkowe, położone są na trzech wyspach połączonych mostami. Długość okalającej wyspy fosy wynosi ponad 2,2 km. Rozciągający się od strony wschodniej park, był początkowo ogrodem francuskim. Miał więc regularny kształt z geometrycznym układem kwater i szpalerów, a zdobiły go fontanny i rzeźby. W roku 1820 ogród został przekształcony i poszerzony, wzniesiono w nim liczne pawilony ( zameczek myśliwski, pawilon turecki oraz pomarańczarnię z salą teatralną i balową oraz galerią obrazów). Budowle te nie przetrwały do naszych czasów – rozebrano je w XIX wieku. Wtedy też romantyczny park francuski, zgodnie z duchem epoki, przekształcono na park krajobrazowy w stylu angielskim.
W zajmującym dziś około 12 ha parku zachował się okazały stary drzewostan, w tym aleje lipowe, aleja kasztanowa, buk czerwono listny oraz dęby o obwodzie około 350 cm. Osobliwość stanowi bluszcz kwitnący. Na terenie parku znajduje się lustro wodne, domek ogrodnika, a poza obrębem fosy zabytkowy pawilon Strzelnicy Dworskiej z XVIII wieku.
Od strony północnej Zamku znajdują się dwie klasycystyczne oficyny z II połowy XVIII wieku półkoliście zamykające dawny dziedziniec honorowy. Przed oficynami rośnie jeden z największych w Polsce platan klonolistny oraz sosna czarna.
Atrakcje w pobliżu
Pobyt w Zamku umili Państwu spacer po malowniczej Rydzynie zwanej „perłą polskiego baroku”. Możliwe jest również wypożyczenie rowerów w recepcji zamku.
Godny uwagi jest rynek z malowniczymi kamieniczkami, ratuszem i figurą Trójcy Świętej oraz barokowy kościół Św. Stanisława. Kierując się od rynku drogą w kierunku drogi nr 5, można skorzystać z atrakcji Zalewu Rydzyńskiego, który można obejść pieszo lub objechać rowerem. Przy zalewie znajduje się przystań, a nieopodal plaża, siłownia na świeżym powietrzu, plac zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Osobom chcącym zwiedzić najbliższą okolicę Rydzyny, polecamy:
- Zwiedzanie zabytków Leszna – m.in., pałac Sułkowskich, dzielnicę żydowską, sygogę, rynek, ratusz, zabytkowe kościoły oraz muzeum okręgowe
- Osieczna – klasztor franciszkanów, Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa i zamek Borków
- Gostyń – bazylika i klasztorem filipinów na Świętej Górze oraz Muzeum Motoryzacji
- Pawłowice – klasycystyczny zespół pałacowy Mielżyńskich
- Włoszakowice – późnobarokowy pałac myśliwski wzniesiony na zlecenie Aleksandra Józefa Sułkowskiego, zbudowany na planie trójkąta równobocznego.
- Rokosowo – zamek w stylu gotyku romantycznego
- Cichowo – skansen filmowy Soplicowo z zabudowaniami do filmu „Pan Tadeusz”
Pokój Zabaw dla Dzieci i Zamkowa Strefa Gier
To prawdziwa strefa zabaw tak dla dzieci jak i dorosłych. Dla gości Zamku czynna w zasadzie bez ograniczeń. Dzieci mogą skorzystać z puzzli, układanek, kolorowanek, klocków, piłek, kręgli i wielu innych atrakcji, a dorośli mogą zagrać w dowolne gry - nie tylko planszowe. W Strefie Gier znajdują się również gry z „minionej epoki”, tak więc starsi gracze mogą z sentymentem zagrać np. kości rzucone ze skórzanego kubka z lat 70-tych.
Sauna i hydromasaż
Na gości hotelowych, w zabytkowym średniowiecznym pomieszczeniu, czeka zupełnie nowoczesny domek sauny z wszelkimi wygodami. W sąsiedztwie znajduje się łoże do hydromasażu, gdzie za pośrednictwem pilota, możemy wybierać dowolne partie kręgosłupa do masażu.